AKTUALNOŚCI

  • ZAPOTRZEBOWANIE NA RECEPY na stałe leki.

    Prosimy o zgłaszania zapotrzebowania na recepty na stałe leki według wzoru:

    Imię i nazwisko Pacjenta

    adres zamieszkania

    Nazwa leku; dawka; liczba opakowań.

    Listę należy zostawić w skrzynce z napisem „Recepty” zamontowanej w wiatrołapie OMR. Odbiór kodu recepty następuje następnego dnia roboczego telefonicznie pod nr 18 26 514 24. Pacjenci posiadający aktywne Internetowe Konto Pacjenta są informowani o wystawieniu recepty automatycznie przez SMS lub e-mail

  • BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIW MENINGOKOKOM TYPU B W GMINIE NOWY TARG .

    Informujemy, iż od dnia 28.08.2024 NZOZ w Gminie Nowy Targ Sp.J.realizuje „Program polityki Zdrowotnej dotyczący profilaktyki zakażeń menigokokowych w Małopolsce na lata 2020-2027”. Bezpłatne szczepienia preparatem Bexsero dotyczą dzieci do lat dwóch zamieszkałych na terenie Gminy Nowy Targ.

    Szczepienia odbywać się będą w czterech Ośrodkach Zdrowia, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub osobistym:

    1. Ośrodek Zdrowia w Ludźmierzu, ul. Podhalańska 2, tel. 18 26 555 24,
    2. Ośrodek Zdrowia w Ostrowsku, ul. Za Potokiem 2, tel. 18 26 539 23,
    3. Ośrodek Zdrowia w Nowej Białej, ul. Główna 5, tel. 18 28 513 23.
    4. Ośrodek Zdrowia w Gronkowie, Gronków 207 tel 18 26 56037.

    Program realizowany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu finansowany jest z budżetu Województwa małopolskiego oraz Gminy Nowy Targ.
    Szczegółowych informacji dotyczących szczepień udzielają pracownicy ośrodków zdrowia.

  • SZCZEPIENIA PRZECIW HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Od 1 lipca 2023 w Ośrodku Medycyny Rodzinnej będą realizowane bezpłatne nieobowiązkowe szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców urodzonych w latach 2010 i 2011. Szczepionka chroni przed zakażeniem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka, przenoszonego głównie drogą płciową. Zakażenia HPV dotyczą obu płci. HPV odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne typy nowotworów u kobiet i mężczyzn.

    Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  • PROFILAKTYKA CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA W 2023 roku program profilaktyki chorób układu krążenia jest dla Ciebie, jeśli spełniasz wszystkie te warunki:

    • masz od 35 do 65 lat

    • nie masz cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii ani niektórych chorób układu krążenia (jeśli na nie chorujesz, dowiesz się od lekarza, czy możesz wziąć udział w programie

    • nie korzystałeś nigdy lub nie korzystałaś z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat

      Więcej informacji na temat programu znajduje sie w zakładce Profilaktyka lub https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-chorob-ukladu-krazenia-chuk

  • SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 DLA DZIECI W WIEKU OD 6 MIESIĘCY DO 4 LAT. Od 12 grudnia 2022 roku w ramach Narodowego Programu Szczepień rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 w grupie dzieci 6 miesięcy – 4 lata. Szczepienia są realizowane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej – 3 mikrogramy/dawkę (0,2 ml). Schemat szczepienia jest 3. dawkowy i obejmuje podanie dwóch dawek w odstępie 3 tygodni oraz dawki trzeciej podawanej ≥8 tygodni po drugiej. Więcej informacji można znaleźć na stronach Ministerstwa Zdrowia.

  • BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIWKO MENINGOKOKOM TYPU B DLA DZIECI ZAMIESZKAŁYCH NA TERENIE GMINY NOWY TARG W ramach „Programu  polityki zdrowotnej dotyczącej profilaktyki zakażeń meningokokowych w Małopolsce w latach 2022 – 2027” istnieje możliwość bezpłatnego zaszczepienia dzieci w wieku od 0 do 2 lat zamieszkałych na terenie Gminy Nowy Targ preparatem Bexsero. Szczepienia, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub osobistym, odbywają się  w Ośrodku Zdrowia w Ludźmierzu, Ośrodku Zdrowia w Gronkowie, Ośrodku Zdrowia w Nowej Białej, Ośrodku Zdrowia w Ostrowsku.

  • PROFILAKTYKA 40 PLUS

  • SZCZEPIENIA PRZECIW GRYPIE W SEZONIE 2023/2024. Szczepionki przeciw grypie są dostępne na receptę, którą może wystawić lekarz rodzinny. Informacje na temat grup, dla których szczepionka przeciw grypie jest refundowana można znaleźć na stronie szczepienia.pzh.gov.pl. Zachęcamy do szczepienia.

  • DAWKA PRZYPOMINAJĄCA SZCZEPIONKI PRZECIW COVID-19. Istnieje możliwość przyjęcia kolejnych dawek przypominających szczepionki przeciw COVID-19

  • Od 2 listopada 2021 wszystkie osoby mające ukończone 18 lat mogą otrzymać trzecią, przypominającą dawkę szczepienia przeciw COVID-19. Zachęcamy do szczepień, także przeciw grypie.

 

  • UNIJNY CERTYFIKAT COVID jest wzajemnie uznawanym w UE dokumentem zawierającym kod QR i unikatowy identyfikator, ułatwiającym weryfikację podróżnego pod względem ryzyka  epidemicznego. Certyfikat ma ułatwić swobodne podróżowanie obywatelom UE podczas pandemii. 

    W ramach systemu wydawane są 3 rodzaje certyfikatów:

    • dla osób, które przebyły chorobę COVID-19,

    • dla osób posiadających negatywny wynik testu COVID-19,

    • dla osób, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19.

Certyfikat w wersji elektronicznej można samodzielnie pobrać (i w razie potrzeby wydrukować) przy pomocy:

  • Internetowego  Konto Pacjenta (IKP) – pacjent.gov.pl
  • Aplikacji mojeIKP (po 25 czerwca)
  • Aplikacji mObywatel (po 25 czerwca)

Wiecej informacji na temat certyfikatów i film instruktażowy, jak je pobierać można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/unijny-certyfikat-covid–kiedy-go-szukac-w-telefonie

Na życzenie pacjenta, po wcześniejszym poinformowaniu pracownika Ośrodka Medycyny Rodzinnej, wydrukowany certyfikat można też otrzymać w wyznaczonym terminie w Ośrodku.


  • SZCZEPIENIA PRZECIW COVID 19.

W Ośrodku Medycyny Rodzinnej realizowane są szczepienia przeciw Covid 19. Pacjent może zgłosić chęć zaszczepienia się :

 –     W rejestracji Ośrodka Medycyny Rodzinnej.

  –    Na infolinii 989.  W przypadku braku wolnych terminów, pacjent zostanie powiadomiony telefonicznie, jeśli pojawią się nowe dawki szczepionki i nowe terminy szczepień.

–      Internetowo poprzez wypełnienie formularza dla pacjentów dostępnego na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/ . Każda osoba, która wypełni formularz zostanie telefonicznie poinformowana o możliwości rejestracji na konkretny termin szczepienia.


  • OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA PRZECIW ROTAWIRUSOM. Bezpłatne szczepienia przeciw rotawirusom są obowiązkowe dla wszystkich dzieci urodzonych w 2021. Podstawa prawna: DZ. URZ. Min. Zdr. 2020.117. Niemowlęta należy szczepić przeciw rotawirusom w pierwszych miesiącach życia. Zaleca się aby pierwszą dawkę szczepionki podać między 6 a 8 tygodniem życia dziecka, ale nie później niż przed ukończeniem 12 tygodnia życia. Więcej informacji o programie szczepień ochronnych w 2021 roku znajduje się w zakładce Profilaktyka.

Jak się zachować kiedy mam objawy COVID-19? Co zrobić, kiedy dowiedziałem/am się o dodatnim wyniku? 

Wytyczne GIS (16.10.2020):

Jeśli masz objawy infekcji m.in.: gorączkę, kaszel, odczuwasz duszność lub straciłeś węch lub smak i podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem (wirusem SARS-CoV-2), nie idź do pracy,  pozostań w domu i umów telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ. Jeżeli lekarz POZ skieruje Cię na test, zawiadom pracodawcę. 

Więcej informacji i wytyczne dotyczące dalszego postępowania – Główny Inspektorat Sanitarny: https://www.gov.pl/web/gis/jak-sie-zachowac-kiedy-mam-objawy-covid-19-co-zrobic-jak-dowiedzialemam-sie-o-dodatnim-wyniku

  •  8 TYGODNI DLA ZDROWIA to kompletny program profilaktyczno-treningowy dostępny na stronie akademia.nfz.gov.pl. Cel programu: zachęcić do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie. Udział może wziąć każdy, niezależnie od dotychczasowego zaangażowania sportowego czy sprawności. Na stronie akademia.nfz.gov.pl znajdują się filmy instruktażowe z treningami, narzędzia do monitorowania postępów oraz do samodzielnego stworzenia zbilansowanej diety. Więcej informacji w zakładce PROFILAKTYKA i na stronach projektu. 

  • SZCZEPIENIA. Od 18.04.2020 wznowiono wykonywanie szczepień obowiązkowych.