AKTUALNOŚCI
ZAPOTRZEBOWANIE NA RECEPY na stałe leki.
Prosimy o zgłaszania zapotrzebowania na recepty na stałe leki według wzoru:
Imię i nazwisko Pacjenta
adres zamieszkania
Nazwa leku; dawka; liczba opakowań.
Listę należy zostawić w skrzynce z napisem „Recepty” zamontowanej w wiatrołapie OMR. Odbiór kodu recepty następuje następnego dnia roboczego telefonicznie pod nr 18 26 514 24. Pacjenci posiadający aktywne Internetowe Konto Pacjenta są informowani o wystawieniu recepty automatycznie przez SMS lub e-mail
BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIW MENINGOKOKOM TYPU B W GMINIE NOWY TARG .
Informujemy, iż od dnia 28.08.2024 NZOZ w Gminie Nowy Targ Sp.J.realizuje „Program polityki Zdrowotnej dotyczący profilaktyki zakażeń menigokokowych w Małopolsce na lata 2020-2027”. Bezpłatne szczepienia preparatem Bexsero dotyczą dzieci do lat dwóch zamieszkałych na terenie Gminy Nowy Targ.
Szczepienia odbywać się będą w czterech Ośrodkach Zdrowia, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub osobistym:
1. Ośrodek Zdrowia w Ludźmierzu, ul. Podhalańska 2, tel. 18 26 555 24,
2. Ośrodek Zdrowia w Ostrowsku, ul. Za Potokiem 2, tel. 18 26 539 23,
3. Ośrodek Zdrowia w Nowej Białej, ul. Główna 5, tel. 18 28 513 23.
4. Ośrodek Zdrowia w Gronkowie, Gronków 207 tel 18 26 56037.Program realizowany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu finansowany jest z budżetu Województwa małopolskiego oraz Gminy Nowy Targ.
Szczegółowych informacji dotyczących szczepień udzielają pracownicy ośrodków zdrowia.
SZCZEPIENIA PRZECIW HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Od 1 lipca 2023 w Ośrodku Medycyny Rodzinnej będą realizowane bezpłatne nieobowiązkowe szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców urodzonych w latach 2010 i 2011. Szczepionka chroni przed zakażeniem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka, przenoszonego głównie drogą płciową. Zakażenia HPV dotyczą obu płci. HPV odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne typy nowotworów u kobiet i mężczyzn.
Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
w rejestracji Ośrodka Medycyny Rodzinnej w Klikuszowej,
przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
PROFILAKTYKA CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA W 2023 roku program profilaktyki chorób układu krążenia jest dla Ciebie, jeśli spełniasz wszystkie te warunki:
masz od 35 do 65 lat
nie masz cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii ani niektórych chorób układu krążenia (jeśli na nie chorujesz, dowiesz się od lekarza, czy możesz wziąć udział w programie
nie korzystałeś nigdy lub nie korzystałaś z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat
Więcej informacji na temat programu znajduje sie w zakładce Profilaktyka lub https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-chorob-ukladu-krazenia-chuk
SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 DLA DZIECI W WIEKU OD 6 MIESIĘCY DO 4 LAT. Od 12 grudnia 2022 roku w ramach Narodowego Programu Szczepień rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 w grupie dzieci 6 miesięcy – 4 lata. Szczepienia są realizowane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej – 3 mikrogramy/dawkę (0,2 ml). Schemat szczepienia jest 3. dawkowy i obejmuje podanie dwóch dawek w odstępie 3 tygodni oraz dawki trzeciej podawanej ≥8 tygodni po drugiej. Więcej informacji można znaleźć na stronach Ministerstwa Zdrowia.
BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIWKO MENINGOKOKOM TYPU B DLA DZIECI ZAMIESZKAŁYCH NA TERENIE GMINY NOWY TARG W ramach „Programu polityki zdrowotnej dotyczącej profilaktyki zakażeń meningokokowych w Małopolsce w latach 2022 – 2027” istnieje możliwość bezpłatnego zaszczepienia dzieci w wieku od 0 do 2 lat zamieszkałych na terenie Gminy Nowy Targ preparatem Bexsero. Szczepienia, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub osobistym, odbywają się w Ośrodku Zdrowia w Ludźmierzu, Ośrodku Zdrowia w Gronkowie, Ośrodku Zdrowia w Nowej Białej, Ośrodku Zdrowia w Ostrowsku.
PROFILAKTYKA 40 PLUS
SZCZEPIENIA PRZECIW GRYPIE W SEZONIE 2023/2024. Szczepionki przeciw grypie są dostępne na receptę, którą może wystawić lekarz rodzinny. Informacje na temat grup, dla których szczepionka przeciw grypie jest refundowana można znaleźć na stronie szczepienia.pzh.gov.pl. Zachęcamy do szczepienia.
DAWKA PRZYPOMINAJĄCA SZCZEPIONKI PRZECIW COVID-19. Istnieje możliwość przyjęcia kolejnych dawek przypominających szczepionki przeciw COVID-19
Де можна знайти інформацію щодо профілактичних щеплень українською мовою? Щеплення – інформаційні матеріали для громадян України
- Od 2 listopada 2021 wszystkie osoby mające ukończone 18 lat mogą otrzymać trzecią, przypominającą dawkę szczepienia przeciw COVID-19. Zachęcamy do szczepień, także przeciw grypie.
- UNIJNY CERTYFIKAT COVID jest wzajemnie uznawanym w UE dokumentem zawierającym kod QR i unikatowy identyfikator, ułatwiającym weryfikację podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego. Certyfikat ma ułatwić swobodne podróżowanie obywatelom UE podczas pandemii.
W ramach systemu wydawane są 3 rodzaje certyfikatów:
dla osób, które przebyły chorobę COVID-19,
dla osób posiadających negatywny wynik testu COVID-19,
dla osób, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19.
Certyfikat w wersji elektronicznej można samodzielnie pobrać (i w razie potrzeby wydrukować) przy pomocy:
- Internetowego Konto Pacjenta (IKP) – pacjent.gov.pl
- Aplikacji mojeIKP (po 25 czerwca)
- Aplikacji mObywatel (po 25 czerwca)
Wiecej informacji na temat certyfikatów i film instruktażowy, jak je pobierać można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/unijny-certyfikat-covid–kiedy-go-szukac-w-telefonie
Na życzenie pacjenta, po wcześniejszym poinformowaniu pracownika Ośrodka Medycyny Rodzinnej, wydrukowany certyfikat można też otrzymać w wyznaczonym terminie w Ośrodku.
- SZCZEPIENIA PRZECIW COVID 19.
W Ośrodku Medycyny Rodzinnej realizowane są szczepienia przeciw Covid 19. Pacjent może zgłosić chęć zaszczepienia się :
– W rejestracji Ośrodka Medycyny Rodzinnej.
– Na infolinii 989. W przypadku braku wolnych terminów, pacjent zostanie powiadomiony telefonicznie, jeśli pojawią się nowe dawki szczepionki i nowe terminy szczepień.
– Internetowo poprzez wypełnienie formularza dla pacjentów dostępnego na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/ . Każda osoba, która wypełni formularz zostanie telefonicznie poinformowana o możliwości rejestracji na konkretny termin szczepienia.
- OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA PRZECIW ROTAWIRUSOM. Bezpłatne szczepienia przeciw rotawirusom są obowiązkowe dla wszystkich dzieci urodzonych w 2021. Podstawa prawna: DZ. URZ. Min. Zdr. 2020.117. Niemowlęta należy szczepić przeciw rotawirusom w pierwszych miesiącach życia. Zaleca się aby pierwszą dawkę szczepionki podać między 6 a 8 tygodniem życia dziecka, ale nie później niż przed ukończeniem 12 tygodnia życia. Więcej informacji o programie szczepień ochronnych w 2021 roku znajduje się w zakładce Profilaktyka.
Jak się zachować kiedy mam objawy COVID-19? Co zrobić, kiedy dowiedziałem/am się o dodatnim wyniku?
Wytyczne GIS (16.10.2020):
Jeśli masz objawy infekcji m.in.: gorączkę, kaszel, odczuwasz duszność lub straciłeś węch lub smak i podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem (wirusem SARS-CoV-2), nie idź do pracy, pozostań w domu i umów telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ. Jeżeli lekarz POZ skieruje Cię na test, zawiadom pracodawcę.
Więcej informacji i wytyczne dotyczące dalszego postępowania – Główny Inspektorat Sanitarny: https://www.gov.pl/web/gis/jak-sie-zachowac-kiedy-mam-objawy-covid-19-co-zrobic-jak-dowiedzialemam-sie-o-dodatnim-wyniku
-
8 TYGODNI DLA ZDROWIA to kompletny program profilaktyczno-treningowy dostępny na stronie akademia.nfz.gov.pl. Cel programu: zachęcić do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie. Udział może wziąć każdy, niezależnie od dotychczasowego zaangażowania sportowego czy sprawności. Na stronie akademia.nfz.gov.pl znajdują się filmy instruktażowe z treningami, narzędzia do monitorowania postępów oraz do samodzielnego stworzenia zbilansowanej diety. Więcej informacji w zakładce PROFILAKTYKA i na stronach projektu.
- SZCZEPIENIA. Od 18.04.2020 wznowiono wykonywanie szczepień obowiązkowych.
- ZALECENIA DLA PACJENTÓW. Wszyscy pacjenci z objawami infekcji układu oddechowego powinni przestrzegać następujących zasad ograniczających szerzenie zakażenia: (1) W czasie kaszlu i kichania zakrywać usta chusteczką lub dołem łokciowym, unikać kasłania w dłonie. (2) Nosić maseczkę w miejscach publicznych. (3) Umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować środkiem na bazie alkoholu niezwłocznie po kontakcie z wydzielinami układu oddechowego. (4) Przed wizytą w przychodni zadzwonić, w przychodni udzielane są teleporady.
- SANEPID. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu, nr tel.: 18 266 29 14 lub 18 266 31 65 lub telefon alarmowy 601 563 143. Pod tymi numerami można uzyskać informacje dot. korona wirusa. Pełen wykaz numerów do PSSE i WSSE w województwie małopolskim znajduje się na m.in. na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie: https://wsse.krakow.pl/page/
- APEL GŁOWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO W ZWIAZKU Z WYSTĘPOWANIEM KORONAWIRUSA W POLSCE.W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apelujemy o przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny. Rekomendujemy unikanie uczestniczenia w imprezach masowych oraz zaniechania podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem. Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa. W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęcamy do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami. Apelujemy o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590. Prosimy o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę. Służby sanitarne i opieka zdrowotna pracują całą dobę i dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne w Polsce. Apelujemy o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów medycznych.
- INFORMACJA O MOŻLIWOŚCI UDZIELENIA ŚWIADCZENIA OPIEKI ZDROWOTNEJ PRZEZ INNYCH ŚWIADCZENIODAWCÓW (np. poradnie specjalistyczne, oddziały szpitalne wykonujące operacje zaćmy, endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego). Komórką właściwą, w której świadczeniobiorca (pacjent) uzyska informację o możliwości udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej przez innych świadczeniodawców, którzy zawarli umowę z tym oddziałem NFZ, średnim czasie oczekiwania na dane świadczenie opieki zdrowotnej, pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczeń jest: Dział Obsługi Świadczeniobiorców Wydziału ds. Służb Mundurowych i Świadczeniobiorców, ul Batorego 24, Kraków 31-056, nr tel.: 12 29 88 385
- ZAŚWIADCZENIA LEKARSKIE O STANIE ZDROWIA. Od 1.10.2019 obowiązuje ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zgodnie z jej postanowieniami określona grupa osób ma prawo do otrzymania świadczenia uzupełniającego, przy czym ZUS (KRUS) wymagają od części z nich zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia. Zaświadczenie takie może wydać każdy lekarz.
- E-RECEPTY. Od 1.10.2019 w Ośrodku Medycyny Rodzinnej są wystawiane e-recepty. Do końca 2019 roku pacjenci będą dostawać wydruk informujący o zawartości e-recepty a od stycznia 2020 otrzymają tylko 4-cyfrowy kod uprawniający do zrealizowania e-recepty w aptece.
- MEDYCYNA SPORTOWA. 1 marca 2019 weszły w życie nowelizacje dwóch rozporządzeń (Dz.U. 2019 poz. 395 i poz. 396) regulujących wydawanie orzeczeń lekarskich zawodnikom – dzieciom i młodzieży do 21 roku życia i zawodnikom mającym od 21 do 23 lat. W obu rozporządzeniach zapisano, iż : "W przypadku gdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej stwierdzi, że: 1) zakres badań koniecznych do przeprowadzenia w celu dokonania prawidłowej oceny stanu zdrowia i zdolności do uprawiania danego sportu wykracza poza zakres profilaktycznego badania lekarskiego (bilansu zdrowia) oraz posiadanej dokumentacji medycznej lub 2) jest to niezbędne w celu dokonania prawidłowej oceny stanu zdrowia i zdolności do uprawiania danego sportu – wydaje skierowanie do lekarza, o którym mowa w ust. 1 albo 2 ( sportowego), w celu przeprowadzenia badania, o którym mowa w § 1, oraz wydania orzeczenia.”. Z powyższego wynika, że lekarz POZ nie ma obowiązku wydać zawodnikowi orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia, jeśli przekracza to zakres jego kompetencji oraz że ma prawo skierować zawodnika do lekarza medycyny sportowej celem wykonania wszelkich należnych badań związanych z kwalifikacją do uprawiania sportu.
- Ze względu na niepokojący wzrost liczby przypadku odry w Polsce, w Ośrodku Medycyny Rodzinnej podejmowane są działania mające na celu ochronę pacjentów przed zakażeniem wirusem odry. Skuteczną formą profilaktyki jest szczepienie się przeciwko odrze, do czego zachęcamy zwłaszcza osoby dotychczas nieuodpornione. Więcej informacji na temat szczepienia można uzyskać w Ośrodku.
- 1 stycznia 2019 wprowadzono nowy kalendarz szczepień obowiązkowych. Jedna ze zmian dotyczy szczepienia przypominającego przeciwko odrze, śwince i różyczce, które ma być podawane w 6. roku życia a nie jak dotychczas w 10 roku życia. Więcej informacji oraz aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych można znaleźć w zakładce PROFILAKTYKA.
- Od 1 maja 2018 wyniki badań laboratoryjnych są przesyłane do Ośrodka Medycyny Rodzinnej w Klikuszowej.
- Każdy pacjent ma prawo i obowiązek upoważnić wybraną osobę do dostępu do informacji o swoim stanie zdrowia i dokumentacji medycznej. Formularz oświadczenia jest dostępny w rejestracji Ośrodka.
- W Ośrodku wdrożono procedury wynikające z RODO. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w zakładce DLA PACJENTA.
- W Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu można wykonać bezpłatne badanie kolonoskopowe. Więcej informacji w zakładce PROFILATYKA, na stronie http://rakniewybiera.pl/ lub u lekarza.